KOMPLETNY PRZEWODNIK PO NBM, Rozdział 8: Tajemnice procesów górniczych — Część 2: konserwacja!

NFT Battle Miners
4 min readSep 26, 2021

Hejka górnicy!

W poprzednim rozdziale dowiedzieliśmy się, na jakich zasadach działa wydobycie. Teraz czas przyjrzeć się konserwacji — systemowi, który zostanie wdrożony już wkrótce.

Pamiętajcie jednak, że ponieważ ta idea jest wciąż w trakcie implementacji, pewne rzeczy nadal mogą się zmienić.

System konserwacji zostaje wdrożony aby:

Urozmaicić grę! Zamiast tylko umieszczać karty NFT na polach i czekać (tzw. górnictwo pasywne), będziecie teraz musieli regularnie doglądać swoich kopalni i upewniać się, że wszystko działa dobrze (czyli górnictwo aktywne).

Zaoferować większą wygraną aktywnym górnikom! Im bardziej aktywni będziecie, tym więcej zarobicie.

Lepiej odwzorować prawdziwą kopalnię. W rzeczywistości wszystkie narzędzia i urządzenia zużywają się, ulegają awariom a czasami wręcz psują się doszczętnie.

Wzmocnić ekonomię gry. Nowy system nagrodzi graczy, którzy będą wydawać swoje tokeny, aby wykonać prace konserwacyjne.

Ograniczyć możliwość użycia skryptów, botów i innych metod oszustwa. Konserwacja będzie operacją wymagającą ludzkiej uwagi, co nagrodzi prawdziwych, uczciwych graczy.

Co więc dokładnie zostanie dodane?

Po pierwsze: proces wydobycia zostanie rozszerzony:

● Podczas uruchamiania kopalni (wybierania działki, kart konstrukcyjnych i aktywnych), pierwsze dwie rundy gry będą przynosić mniejszy zysk. Zarobicie odpowiednio 50% i 75% tego, co otrzymalibyście normalnie. Dlaczego? Aby zasymulować prawdziwe etapy startu operacji górniczej takie jak przygotowania i rozruch.

● Wystartowanie nowej oraz zatrzymanie obecnej kopalni potrwa 20 minut. Dlaczego? Aby zasymulować czas potrzebny na podróż z Waszej siedziby głównej (zwanej HQ) do Waszej działki. Ta funkcja będzie również później użyta na mapie metaverse.

Podsumowując: zatrzymywanie i uruchamianie operacji górniczej będzie kosztować czas oraz zmniejszy czasowo wydobycie. Zalecamy więc uważne analizowanie dostępnych dla Was opcji oraz projektowanie rozwiązania przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Po drugie: wszystkie wasze karty (aktywne, konstrukcyjne, działki) będą teraz ulegać zmianom podczas procesu wydobycia:

● Każda z kart będzie tracić swoją wytrzymałość.

● Podczas prac górniczych, każda z kart będzie mogła ulec uszkodzeniu (ang. partial break). Prawdopodobieństwo uszkodzenia będzie zależeć od klasy rzadkości karty, przy czym dla najrzadszych NFT będzie ono najmniejsze (dla Common: 9%, dla Ultimate: 7%).

● Uszkodzenie danej karty będzie zmniejszać jej wytrzymałość. Każde wystąpienie tego zdarzenia spowoduje zmniejszenie wytrzymałości o 8–12%. Ponadto im mniejsza aktualna wytrzymałość, to mniejszy będzie wpływ kolejnych uszkodzeń.

● Wydobycie surowców będzie zależeć od aktualnej wytrzymałości i będzie się razem z nią zmniejszać. Na przykład: wytrzymałość na poziomie 50% spowoduje, że dana karta wydobędzie tylko połowę tego, co mogłaby uzyskać przy 100%.

Podsumowując: podczas wydobycia każde NFT z pewnym prawdopodobieństwem ulegnie częściowemu uszkodzeniu, co przełoży się na niższe atrybuty RESM oraz NFTM. Te zmiany wymuszą regularne inspekcje i kontrolę stanu elementów.

Po trzecie: aby zadbać o swoje karty NFT, trzeba będzie dokonywać ich napraw:

● Im wyższa klasa rzadkości przedmiotu, tym większy będzie koszt naprawy.

● Będą istniały dwa rodzaje naprawy: W bazie oraz Na miejscu.

● W bazie: Konieczne będzie zatrzymanie prac górniczych, aby przewieźć sprzęt do bazy. Każde 1% naprawy potrwa 10s (sumarycznie maksymalnie 16m30s). Ten rodzaj naprawy będzie jedynie kosztował czas (czas zatrzymania, czas naprawy oraz czas ponownego startu — i nie zapominajmy tutaj o konsekwencjach zatrzymania i wznowienia prac górniczych).

● Na miejscu: Bez konieczności zatrzymywania pracy. Ten rodzaj naprawy będzie jednak wymagał zaplanowania i trzeba będzie zapłacić za niego surowcami.

● W przypadku naprawy na miejscu trzeba będzie wcześniej wysłać do kopalni pewną ilość surowców biorąc pod uwagę, co będziemy naprawiać: Actium w przypadku naprawy kart aktywnych, Constructium dla konstrukcyjnych oraz Minium dla działek.

● Ponadto przesłanie tych surowców będzie wymagało opłaty w Fusium, co ma zamodelować koszt ich przechowywania na miejscu. Wymagana ilość Fusium to 1% wszystkich zasobów wysyłanych. Np. dla 10000 jednostek, koszt wyniesie 100 Fusium.

● Koszt naprawy na miejscu dla każdego NFT będzie głównie zależał od stopnia uszkodzeń zgromadzonych na karcie. Inne parametry również wpłyną na koszt — np. rozmiar działki czy karty konstrukcyjnej oraz energia karty aktywnej.

Podsumowując: Przed rozpoczęciem działalności wydobywczej, zastanówcie się, jak będziecie naprawiać sprzęt. W bazie? Będziecie musieli wstrzymać wydobycie i stracicie czas… Czy na miejscu? Bez kosztu czasowego, ale trzeba będzie zapłacić surowcem i jeszcze zaplanować jego przesyłkę.

Na koniec ostatnia zasada, która uderzy w największych graczy:

● Jeśli na działce umieścimy więcej niż 4 karty, każda następna dodana zwiększy prawdopodobieństwo uszkodzenia o 12.5% (rozdzielone na wszystkie NFT na działce). Czyli w skrócie: im większa kopalnia, tym większe ryzyko uszkodzeń. Ta reguła została wprowadzona, aby zapobiec gromadzeniu zbyt dużej ilości surowców przez najsilniejszych graczy.

I to w zasadzie wszystko. Ale pamiętajcie, że ten system nadal się rozwija i może się zmienić. Niemniej zapewniamy Was, że w NBM ciągle myślimy nad tym, jak uczynić naszą grę uczciwą, realistyczną i dającą dużo satysfakcji. Mamy nadzieję, że spotkamy się w kolejnym rozdziale, gdzie dowiemy się co nieco o podnoszeniu poziomu kart NFT.

Wasza drużyna NBM

< Poprzedni artykuł ; Powrót do tabeli ; Następny artykuł>

--

--

NFT Battle Miners
NFT Battle Miners

Written by NFT Battle Miners

NFT Battle Miners: Your Portal to Arcadia! Mine, explore, and fight... the choice is yours!

No responses yet