KOMPLETNY PRZEWODNIK PO NBM, Rozdział 7: Tajemnice procesów górniczych — Część 1: logika wydobycia!
Witajcie górnicy!
Czas pobawić się trochę matematyką i zrozumieć jak działa górnictwo w NBM. Ale spokojnie! Podejdziemy do tego krok po kroku i dla przejrzystości podzielimy proces zdobywania surowców na dwie części: 1) kopanie samo w sobie, i 2) konserwacja.
Pierwsza rzecz, którą należy zapamiętać: nie można jednocześnie wydobywać surowców i szukać NFT. Trzeba wybrać — albo surowce, albo NFT. To ograniczenie w znaczący sposób wpłynie na Waszą strategię górniczą.
Po drugie, jeśli działka posiada więcej niż jeden rodzaj surowca, nie można ich wszystkich wydobywać na raz. Ponownie trzeba dostosować swoją strategię i wybrać jeden.
By lepiej zrozumieć ten koncept i nie zanudzić Was teorią, spójrzmy na przykłady 3 różnych typów graczy: Fachowiec, Amator oraz Zwycięzca!
Fachowiec:
Przeciętny gracz, który chce wydobywać surowce. Posiada kilka kart aktywnych, ale żadnych konstrukcyjnych i rozumie, jak działa gra:
● Fachowiec ma jedną działkę “Floating island” (poziom Rare 1)
● Działka ma wspomaganie wydobycia (RESM) o wartości 6 i rozmiar 3.
● Fachowiec postanawia zagrać na działce dwie karty “BM resources” (poziom Common 1) każda ze współczynnikiem RESM o wartości 3.
● Całkowita wartość RESM kart aktywnych wynosi więc 3+3 = 6.
● Działka ma RESM na poziomie 6
● Działka dostarcza jedynie surowiec Constructium
Biorąc pod uwagę, że działka ma RESM o wartości 6, a sumaryczna wartość RESM kart aktywnych również wynosi 6, Fachowiec co godzinę powinien wydobyć 36 jednostek Constructium (6 x 6). Nie ma w tym nic bardziej skomplikowanego. Pojedyncze wydobycie jest równe iloczynowi atrybutu RESM działki oraz sumy atrybutów RESM kart aktywnych.
Amator:
Przeciętny gracz, który chce wydobywać surowce, ale nie rozumie jak działa gra:
● Amator ma dokładnie taką samą działkę jak Fachowiec (“Floating island” poziom Rare 1)
● Amator ma więcej kart aktywnych niż Fachowiec.
● Karty aktywne Amatora mają wyższy poziom: 4.
● Amator nie rozumie jednak mechaniki gry.
● Amator używa na działce losowych kart aktywnych — wszystkie o RESM zaledwie 1.
● Oznacza to, że całkowity RESM kart aktywnych wynosi 3 (1+1+1).
Ostatecznie Amator uzyska jedynie 18 Constructium co godzinę (6x3). Tak więc pomimo posiadania takich samych lub lepszych kart jak Fachowiec, Amator zarobi jedynie połowę tego co bardziej doinformowany gracz.
Zwycięzca:
Zaawansowany gracz, który chce wydobywać surowce. Rozumie jak działa gra i ma wiele kart aktywnych, a także kartę konstrukcyjną:
● Zwycięzca ma dokładnie taką samą działkę jak Fachowiec i Amator.
● Zwycięzca ma prawie identyczny układ kart jak Fachowiec.
● Dodatkowo posiada kartę konstrukcyjną “Filtering tower” (C1)
● Jak dowiedzieliśmy się w Rozdziale 4-ym, karty konstrukcyjne posiadają swoje własne atrybuty RESM (w tym przypadku 1) oraz rozmiar (również 1).
● Z rozmiarem 1 karta konstrukcyjna dodaje jeden slot (na którym Zwycięzca umieszcza kartę “BM resource”) jednocześnie wzmacniając wydobycie Constructium o 5%.
Całkowity współczynnik RESM wszystkich aktywnych NFT na działce wynosi więc 9 (3+3+3). Dodatkowo, dzięki karcie konstrukcyjnej, działka posiada teraz RESM na poziomie 7 (6+1 — pamiętajmy, że RESM karty konstrukcyjnej dodaje się do działki, a nie do kart aktywnych). Na pierwszy rzut oka Zwycięzca powinien otrzymać co godzinę 63 Constructium (9x7).
Jednak karta konstrukcyjna oferuje również bonus 5% do wydobycia! Ostatecznie więc Zwycięzca uzyska 66 Constructium (63 x 1.05). Porównując — gdyby Zwycięzca nie zagrał swojej karty konstrukcyjnej, otrzymałby jedynie 54 surowca na godzinę (9x6).
Gdy zrozumiecie już te zasady, okaże się że wyjaśnianie wydobycia NFT jest zbędne, gdyż… działa to dokładnie w ten sam sposób.
Prawdopodobieństwo uzyskania NFT jest równe sumie atrybutów NTFM wszystkich kart aktywnych na działce pomnożonej przez NFTM samej działki (a następnie podzielonej przez 1000, aby uzyskać wynik procentowy).
Dla przykładu: Amator ma szansę wydobycia NFT na poziomie 0.06% na godzinę (zgodnie ze wzorem powyżej).
Jeśli uda się wylosować NFT, nagroda zostanie przyznana zgodnie z poniższą tabelą:
Świrus:
Mieliśmy pokazać tylko 3 przykłady w tym artykule, ale… pewnie wszyscy się zastanawiają, co się stanie gdy zagramy wiele kart konstrukcyjnych na bardzo bogatej działce. Sprawdźmy!
● Świrus posiada najlepszą działkę: klasa rzadkości Ultimate o rozmiarze 4.
● Posiada też cztery karty konstrukcyjne, wszystkie Ultimate.
● Umieszcza 4 karty konstrukcyjne na 4-ech slotach działki.
● Działka nie ma już wolnych slotów, ale każda karta konstrukcyjna ma rozmiar 3.
● 3 sloty na każdej karcie konstrukcyjnej x 4 karty = 12 dodatkowych slotów.
● Na każdym z tych slotów Świrus umieszcza kartę “Mining Album” (Ultimate).
● Całkowite RESM a także NFTM kart aktywnych wynoszą 168.
● Całkowite RESM i NFTM kart konstrukcyjnych wynoszą 28 oraz 36.
Jeśli więc Świrus zdecyduje się wydobywać surowiec, otrzyma:
168 (suma RESM kart aktywnych) x 37 (RESM działki + RESM kart konstrukcyjnych) = 6216 tokenów na godzinę
Jeśli dodatkowo zdecyduje się wydobywać Minium, otrzyma również bonus 62% (15.5% x 4 karty konstrukcyjne) co zaowocuje 10070 tokenami na godzinę
A jeśli postanowi wydobywać NFT, Świrus będzie miał 75.6% szansy na godzinę na wygraną.
Ten przykład podsumowuje pierwszą część ”Tajemnic procesów górniczych”. Pamiętajcie, że wszystkie liczby podane powyżej są teoretyczne. W grze NBM zarówno na karty aktywne jak i konstrukcyjne może wpływać wiele różnych parametrów takich jak np. środowisko i mogą one też wymagać konserwacji.
I o tym będzie właśnie następny rozdział: Tajemnice procesów górniczych — Część 2: Konserwacja.
Wasza drużyna NBM